Egy napsütéses vasárnap délután elkirándultunk Whitby-be.
Whitby a tengerparton van, ahová másfél óra erdei vonatozással lehet eljutni.
Az első kérdése a várossal kapcsolatban mindenkinek az volt, hogy ugye ettünk ott fish'n'chipset és felmentünk-e a lépcsőn.
Mindkét kérdésre igen a válasz, ettünk halat és felmentünk a lépcsőn is, a lépcső tetején egyébként egy apátság romjai vannak.
A fish'n'chips azért ekkora szám, mert elvileg ott fogják a tengerben helyben, bár ez nem igaz, mert speciel ahol mi ettünk, ki volt írva, hogy a mai hal skót vizekből származik.
Van valami híres és drága fish shop, valószínűleg ott kellett volna ennünk, de nagy volt a sor és drága is volt, jó nekünk a skót tőkehal is, pláne hogy én black puddingot ettem (véres hurka, de olyan panírban van, mint a hal).
Whitby még egy dologról híres, hogy nagy részben ott játszódik Bram Stoker Drakula c. regénye. A városban van pár Drakula tematikájú ajándékbolt, ennek kapcsán olvastam utána a dolognak, érdekes szerintem.
A Wikipedia ezt írja:
"Abraham 'Bram' Stoker ír számazású író, 1890-ben találkozott Vámbéry Ármin magyar professzorral, aki először mesélt neki a havasalföldi uralkodó, III. Vlad Tepes Drăculea legendájáról. E karakter nyomán hat évi kutató munkával alkotta meg Stoker a vámpír figuráját. Habár hihetetlen, de Stoker sosem járt Kelet-Európában. A regény a 4 fal közti kutatómunka iskolapéldája. Sokáig gondolkozott a cselekményen. Többek közt a British Libaryben és Whitby könyvtárában kutatott. 1897-ben megjelent a Drakula regény és osztatlan sikert aratott."
És ami még jópofább, magyar vonatkozású dolog:
"Sokan úgy gondolják, hogy a "vampire" kifejezés is Vámbéry vezetéknevéből ered."
Ez poénnak jó, bár nálam egy szinten mozog a Jézus magyar volt kezdetű okosságokkal. :)
(Érdekes, hogy az angol nyelvű szócikkben egyáltalán nem szerepel Vámbéry neve.)
És most lássuk Whitby-t!
Utolsó kommentek